Genel Bilgi

BÜYÜK İRAN TURU

TEBRİZ – TAHRAN – İSFAHAN – ŞİRAZ - YEZD

26 OCAK 2024     / SÖMESTR                   

9 GÜN 8 GECE

 


  TUR PROGRAMI

1.Gün: Erzurum – Tebriz

 

Siz Değerli Misafirlerimiz ile saat 20’de Erzurum' da buluşup Doğubayazıt Gürbulak Sınır Kapısı’na doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 4 saatlik yolculuğumuz sonrası Sınır Kapısı’ndan geçiş işlemlerimizi tamamlayıp İran’ın Tebriz şehrine doğru hareket ediyoruz.

2.Gün: Tebriz - Tahran

Yaklaşık 4 saat süren yolculuk sonrası Tebriz’e varış. Yol güzergahımızda alacağımız kahvaltı sonrası saat 07.40 uçağı ile İran’ın Tahran şehrine geçiyoruz. Havalimanında bizi bekleyen aracımıza geçerek İsfahan şehrine hareket ediyoruz. Yaklaşık 5-6saatlik yolculuk sonrası İsfahan gezimize başlıyoruz. Gezimizde ilk durağımız Unesco'nun da dünya miraslar listesine aldığı Nakş-ı Cihan Meydanı... Nakş-ı Cihan ''Dünya'nın Resminin Meydanı'' ya da ''Şah'ın Meydanı'' olarak anılırken İran'da çoğunlukla İmam Meydanı olarak bilinir. Meydanda Safavilerden kalma Ali Kapı Camii ve Şeyh Lütfullah Camilerini panoramik olarak görüyor ve fotoğraflamak için mola veriyoruz. Fotoğraf molamızın ardından gezimize İsfahan'ın kalbi olarak anılan Çehel Sütun Sarayı bir diğer adıyla Kırk Sütun Sarayı ile devam ediyoruz. Safevi Şahı I. Abbas tarafından, içine Çehel Sütün'u da alan geniş bir saray ve botanik bahçeler kompleksinin bir parçası olarak inşa ettirilmiştir. Aynı zamanda şahın eğlencesi ve kabul törenlerinde kullanılmak amacıyla yaptırılmıştır. Nitekim I. Şah Abbas mevkî sahibi kişileri ve elçileri bu sarayda, ya sarayın terasında ya da kabul salonlarında kabul etmişlerdir. Saray seramik üzerine fresk ve tablolarla süslenmiş; zaman içerisinde sarayın seramik panellerinden birçoğu yerinden çıkarılmış ve Batı'daki büyük müzelerin koleksiyonuna dâhil olmuştur. Çehel Sarayı gezimizin ardından Zayandeh nehri boyunca uzanan yüzlerce yıllık ve zarif köprüleri ile gezimize devam ediyoruz… Bunlardan başlıcaları Si-o-she pol ve Khaju köprüleridir. Burada rehberimizden anlatımlarımızı dinleyip akşam yemeğimizi aldıktan sonra konaklamamızı yapmak üzere otelimize yerleşiyoruz.

Geceleme Tahran Otelde

3.Gün: Tahran – Yezd

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası İran’ın eşsiz çöl şehirlerinden Yezd’e hareket ediyoruz. Yezd’in çöl yaşantısını   vurgulayan noktalarından biri olan Fahadan Sokağı (Eski Şehir) gezisi sonrası sonra Timuriler devrinden kalma cami, medrese ve pazardan oluşan Emir Çakmak Meydanı, Yezd Cuma Camii, Ataş Behram Zerdüşt Tapınağı bugün göreceğimiz yerler arasında ve Zorhane ziyareti. İranlıların içme suyu ve sulama suyunu taşımak için yaptıkları “Qanat” adı verilen yeraltı kanallarını iki bin yıldan beri kullanıyorlar. Sistemi en iyi anlayabileceğimiz şehir Yezd sokaklarında gezinirken gözlemleyebileceğiz. Gezimiz sonrası programımızı sonlandırıp akşam yemeği için serbest zaman veriyoruz. Ardından konaklamamızı yapmak üzere otelimize yerleşiyoruz.

Geceleme Yezd Otel

4.Gün: Yezd

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Yezd gezimize başlıyoruz. Yezd’i Yezd yapan 3 önemli ayrıntı Mimari, Zerdüştlük ve tatlıları… Yüksek kerpiçden yapılmış çöl rengi duvarlarıyla bir labirentin içinde geziyormuş gibi hissedeceksiniz kendinizi. İlk durağımız Sessizlik Kuleleri… Zerdüştler’in tanrısı Ahura Mazda’ya göre ‘’ Ölü bedenleri toprağa gömmek, beslendiğimiz toprağı kirletmektir. Ölü bedenleri yakmak, soluduğumuz havayı kirletmektir. Ölü bedenler, toprağa dokunmadan doğaya, gökyüzünün yırtıcı kuşlarına terk edilmelidir.’’ İnanç böyle buyurunca, yüzyıllar öncesi bu kuleler oluşturulmuş, Yezd’de. Ölüler, doğanın sonsuz sessizliğini bu kulelerde girsin diye. Zerdüştlerin ölülerini uğurlama ritüellerini rehberimizden dinleyip fotoğraflarımızı aldıktan bambaşka bir serüven için yola çıkıyoruz. Katılmak isteyen misafirlerimiz için ekstra olarak düzenlenecek safari turumuza başlıyoruz. Katılmak istemeyen misafirlerimiz otelde kalabilir veya Yezd şehir merkezini keşfedebilirler.
EKSTRA TUR : ÇÖL SAFARİ Aracımızla safari yapacağımız çöl sahasına hareket ediyoruz. Burada dileyen misafirlerimiz deveye binebilir veya jeep safari  keyfini yaşayabilir. Adrenalini dolu dolu yaşayacağımız dakikalar sonrası kumlar ortasında ateş etrafında muhteşem bir çöl akşamını deneyimliyoruz. Programımızı sonlandırıp otelimize hareket ediyoruz.

Geceleme Yezd Otel

5.Gün: Yezd – Şiraz

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası yaklaşık 5 saat mesafede bulunan Persepolis’e hareket ediyoruz… UNESCO Dünya            Mirası listesinde yer alan antik kent Persepolis , Persepolis Müzesi'ni ve kral mezarları Nakş-ı Rüstem arkeolojik alanlarını rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Persepolis Antik kenti, ilk olarak MÖ 6.yy sonlarına doğru Pers Kralı 1 Darius tarafından kurulmuştur. Uzun bir süre boyunca Pers İmparatorluğuna başkentlik yapmış olan bu devasa şehir gezimiz sonrası yaklaşık 1,5 saat mesafede bulunan İran’ın Şiraz şehrine hareket ediyoruz. Gezimizde ilk durağımız Şah Çerağ… . Şiilerin 8. imamı Ali er-Rızâ'nın kardeşleri Seyyid Emir Ahmed ile Mir Muhammed'in mezarlarının bulunduğu tarihi cami ve türbe. Seyyid Emir Ahmed'e verilen lakap olan Şah Çerağ "ışıklar şahı" anlamına gelmektedir. İlk olarak 12. yüzyılda inşa edilmeye başlanmıştır. Şah İsmail ve Kaçarlar döneminde cami onarılmıştır. Maneviyatın zirvede yaşanacağı bu muhteşem türbe kompleksi gezimiz sonrası akşam yemeğimizi almak üzere serbest zaman veriyoruz. Ardından konaklamamızı yapmak üzere otelimize yerleşiyoruz.

Geceleme Şiraz Otel

6.Gün: Şiraz - Tahran

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası erken saatlerde otelden ayrılıp renk cümbüşü ve ince sanatıyla hayranlık uyandıran, iç mimarisinde pembe renkli fayansların kullanılması nedeniyle popüler kültürde “Pembe Cami” olarak ta bilinen Nasır El-Mülk Camii ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Ardından şehrin tam göbeğinde yer alan ve restore edilmiş olan Karim Khan Kalesi, Narenjestan Vali Konağı’nı geziyoruz. Öğle yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz. Vekil Camisi ve Hafız Mozalesi ziyaretimiz için şehir turumuza devam ediyoruz. Ardından bizi bekleyen aracımızla Şiraz Havalimanına hareket ediyoruz. 23.50 uçağı ile İran’ın başkenti Tahran’a hareket ediyoruz ve konaklamamızı gerçekleştirmek üzere otelimize yerleşiyoruz.

Geceleme Tahran Otel

7.Gün: Tahran – Tebriz

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Tahran gezimize başlıyoruz.. İlk durağımız Unesco tarafından koruma altına alınmış Kaçar hanedanlığı döneminde inşa edilen Gülistan Sarayı. Mimarlık ve el sanatları alanlarındaki köklü Pers kültürünün Batı tekniği ve mimarisi ile birleştiği bir başyapıt. Havuzlarla dolu bahçesi, içinde ve dış cephesindeki zengin 19. yüzyıl el işçiliği ve ihtişamıyla ünlü galerileriyle burası Doğu’nun Versay Sarayı niteliğinde. Buradaki gezimiz sonrası Sadabat Sarayı’na hareket ediyoruz. Saray tartışmasız İran’ın en güzel ve ihtişamlı yapısıdır. 3000 dönümlük arazi üzerine kurulmuş, 1800 dönümü ise yeşillik alan olarak bırakılmış. Sadabad Sarayı doğal ormanlarla, ırmaklarla, şelalelerle, farklı ülkelerden getirilen zengin bitki ve ağaçlarla bezenmiş. Saray gezimizi sonlandırıp Tahran Arkeoloji Müzesi’ne hareket ediyoruz. İran topraklarının prehistorik dönemden İslamiyet sonrasına sayısız değerli eserini inceleyebileceğiniz müze, özellikle Elam Uygarlığı ve Pers İmparatorluğu dönemlerine ait çok ilginç parçalar bulunduruyor. Bir binasında erken paleolitikten İslamiyet öncesi Pers İmparatorluğu'na dek eserlerin, bir diğerinde ise Büyük Selçuklu İmparatorluğu dönemini de içeren İslamiyet sonrası koleksiyonun sergilendiği Milli Müze, Tahran ziyaretlerinin vazgeçilmez duraklarından. Persepolis Kenti'nden heykeller, rölyefler, sütun ve sütun başlıkları ise göreceğimiz eserler arasında. Müze ziyaretimiz sonrası Tahran programımıza Farsça adıyla Borj e Azadi olarak da bilinen Azadi Özgürlük Kulesi ile devam ediyoruz... Tahran şehrinin Batı girişinde bulunan, kendisiyle aynı adı taşıyan Azadi (Özgürlük) Meydanı’nda bulunan, İran’ın en önemli mimari yapılarından bir tanesidir. Rehberimizden anlatımlarımızı dinleyip fotoğraflarımızı aldıktan sonra Tahran şehir merkezinde vereceğimiz serbest zaman sonrası aracımızla Tahran Havalimanına hareket ediyoruz. Saat 20.05 uçağı ile İran’ın Doğu Azerbaycan eyaleti olan Tebriz’e hareket ediyoruz. Konaklamamızı gerçekleştirmek üzere havaalanında bizi bekleyen aracımızla Tebriz otelimize hareket ediyoruz.

Geceleme Tebriz Otel

8.Gün: Tebriz – Erzurum

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Tebriz programımıza başlıyoruz. Tebriz, İran’ın batıya açılan kapısı olmuş tarih boyunca. Her dönem modernleşme adımlarının atıldığı Tebriz, aynı zamanda Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin başkenti konumundadır. Nüfusunun % 99 Azeri Türklerin oluşturduğu şehirde Türkçe konuşup anlaşabilirsiniz. Örf, adet ve el sanatlarıyla birçok ortak yanımızı keşfedeceksiniz. İlk gezi noktamız Mescid-i Kabud... İslam’ın turkuazı olarak bilinen bir diğer adıyla Mavi Cami olarak adlandırılan cami muhteşem çini işlemelerinden dolayı bu ismi almış. Buradaki gezimiz sonrası Azerbaycan Müzesi ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Sonraki durağımız Makberetüş- Şuera… Türkçe’yi zarif bir aksanla konuşan, tarih boyunca meşhur şairler yetiştiren Tebriz Dünya’nın tek şairler mezarlığına ev sahipliği yapıyor. Ardından Ark Kalesi, Gacar Müzesi, Belediye Binası gezileri sonrası Tebriz Kapalı Çarşı’ya hareket. İstanbul’daki Kapalı Çarşı’nın büyük olduğunu düşünüyorsanız bir de Tebriz’dekini görün. Tarih öncesi çağlarda bile ticaret yollarının üzerinde yer almış Tebriz, İpek Yolu da bunlardan biri. Ticaretin kesişme noktasında olur da çarşısı olmaz mı? Tebriz Kapalı Çarşısı dünyanın en büyük çarşılarından biri. İçinde 24 kervansarayın ve 7350 dükkânın olduğu çarşının yollarının uzunluğu 3,5 kilometre. Gezerken kaybolursanız korkmayın, siz ne ilksiniz ne de son olacaksınız. Yaklaşık 1000 yaşında olduğu söylenen çarşı bugünkü görüntüsüne 15. Yüzyılda kavuşmuş. Kapalı Çarşı gezisi sonrası saat 17:00’da İran programımızı sonlandırıp Gürbulak Sınır Kapısı’na doğru hareket ediyoruz.  

9.Gün: Erzurum

Yaklaşık 4 saat sürecek yolculuk sonrası Gürbulak Sınır Kapısı’ndan geçiş işlemlerimizi tamamlayıp bizi bekleyen aracımızla Erzurum'a  dönüş sağlıyoruz. Yol durumuna göre öğle saatlerinde Erzurum’a varıp turumuzu sonlandırıyoruz. Bir sonraki Carpe Diem Turizm seyahatimizde görüşmek dileğiyle vedalaşıyoruz.

 


  FİYATA DAHİL HİZMETLER

·         3 Adet İran İç Hat Uçuşu

 (Tebriz-Tahran, Şiraz-Tahran, Tahran-Tebriz)

·         Lüks Otobüslerle ulaşım,

·         4* Otellerde 6 gece konaklama

·         Otellerde alınacak olan 6 sabah kahvaltısı

·         Programda dâhil olduğu açıkça belirtilen tüm şehirlerarası transferler

·         Programda dâhil olduğu belirtilen tüm turlar ve çevre gezileri

·         Profesyonel Türkçe Rehberlik hizmetleri

·         Bazı bölgelerde alınması gereken lokal rehberlik hizmetleri

·         Check point ve otopark ücretleri

·         Araç içi ikramlar


 


  FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

·         Kişisel ve ekstra harcamalar

·         1. Gün Sabah Kahvaltısı

·         Öğle ve Akşam Yemekleri

·         Yurt dışı çıkış harcı

·         İsteğe bağlı rehber ve şoför bahşişleri

·         Müze ve Ören Yeri giriş ücretleri

·         Tur programında belirtilen veya belirtilmeyen ekstra geziler

·         Dâhil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet

·         Seyahat Güvence Paketi

·         Ekstra olarak düzenlenecek Çöl Safari Turu (40 Dolar)

Seyahat sigortaları (3$)


 

İran Turu için rezervasyon

Bilgileri Eksiksiz doldurunuz...

Ek olarak istedikleriniz?

İptal

Henüz bir yorum yapılmadı