Genel Bilgi

Uzungöl Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Trabzon şehrinin,çaykara içesine bağlı bir turizim beldesi.Trabzon’a 99 km Rize’ye ise 71 km mesafede.Beldeye hava yolu ulaşımı Trabzondakı Trabzon hava limanından karşılanıyor.Bölgeye kara yoluyla gelmek için ise tütkiyenin her bölgesindeki otobüs terminallerinden Trabzon veya Rizeye otobüs seferleri mevcut.Bu şehirlerden herhangi birine geldiğinizde Bu şehirlerden toplu taşıma araçlarıyla Uzungöl’e varmanın mümkün.Özellikle yaz aylarında turizminde hareketlenmesi ile ulaşım seçenekleride artmaktadır.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu bölgenin bu denli ilgi gösterilmesinin en önemli nedenleri,Muhteşem dogal güzelliği ile şehir hayatından uzak,doğaya duyulan özlemin,doğanin insana verdiği huzurun tam manasıyla hissedildiği bir yer olması.Bu muhteşem doğal güzelliğin yanı sıra, Yamaç paraşütü,olta balıkçlığı,Doğa yürüyüşü gibi birçok aktiviteninde uzungölde yapılabılır olması.bölgeyi ilgi odağı yapan sebeplerden.Ayni zamanda bölgede turiziminde gelişmesiyle bölgeye ait yöresel lezzetleri gelen konuklara sunmak için hizmet veren restoranlarda mevcut.Uzungölde bölgenin berrak ve soğuk sularında yetişen alabalığı,yine bölgede yetişen mısır ve meşhur trabzon treyağı kullanılarak yapılan mıhlama ve daha bir çok yöresel lezzeti tatmadan ayrılmamalı Uzungölden.

Tarihi belgeler ışığında en eski adı “Saraho” olan bu bölgeye ilişkin ilk kayıtlar 1586 yılına aittir. Kayıtlara göre, bölgede ilk kalıcı yerleşim 1650’li yıllardan sonralarına rastlamaktadır. Bölge, Cumhuriyet’in kuruluşuyla birlikte uzun yıllar Trabzon’nun Of İlçesi’ne bağlı olarak kalmışsa da, Çaykara’nın ilçe olduğu 1948 yılından itibaren ise bölgenin tamamı bu ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır.

Uzungöl’ün hangi doğa olayı neticesinde oluştuğu hakkında o dönemden kalan herhangi bir yazılı belge yoktur. Fakat bölgedeki zaman içindeki jeolojik değişimler ve yerleşim hareketleri incelendiğinde ,Uzungöl’ün derin bir vadi olduğu anlaşılıyor.Uzungöl’ün bugünki göl haline gelmesi ise garaster yaylasının doğu tarafından Uzungöl’e tepeden bakan yamacın bir heyelan neticesinde akıp aşağı gelmesi ile solaklı deresinin önünü kaplaması ile meydana geldiği düşünülmektedir.

Uzungöl tarihi dokusu, kültürü ve coğrafi özellikleri açısından bir birçok zenginliği içinde barındıran bir bölge olmuştur. Dünya’nın en önemli biyolojik çeşitliliğine sahip olan Karadeniz ve Hazar Denize uzanan Kafkas Ekolojik Bölgesi içerisinde bulunan Uzungöl, eşsiz orman, yüksek dağ ve akarsu ekosistemlerine ev sahipliği yapmaktadır.

 


  TUR PROGRAMI

Sabah saat 10.00 Trabzondan hareket.

Yol üzerinde  Sürmene Bıçağı alış - veriş imkanı

Çay fabrikasının gezilmesi (Bahçeden bardağa çay serüveni)

Uzungöle varış ve Uzungölün eşsiz doğal güzelliklerinin seyir terasından görülmesi ve Uzungölde serbest zaman.

Belirlenen saatte Uzungöl'den Trabzona hareket

Yol üzerinde tarihi köprülerin görülmesi , fotoğraf imkanları ve Trabzon'a hareket ve Trabzon'a varış.

 


  FİYATA DAHİL HİZMETLER

 


  FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 

UZUNGÖL TURU için rezervasyon

Bilgileri Eksiksiz doldurunuz...

Ek olarak istedikleriniz?

İptal

Henüz bir yorum yapılmadı